Ojedinělá Barokní lékárna na hradě Špilberku je zpět v celé své kráse
Největší exponát jedné z nejstarších částí sbírky Muzea města Brna, unikátní soubor lékárnického inventáře z 18. století s více než 500, mnohdy až fantaskními, položkami. To jsou superlativy, které vystihují znovuotevřenou expozici Barokní lékárny, kterou si mohou návštěvníci prohlédnou v nových prostorách hradu Špilberku.
Návštěvníkům se expozice tzv. Barokní lékárny, původně umístěná v prostorách současné pokladny a ŠPILBERKSHOPU na malém nádvoří hradu, uzavřela na počátku roku 2022. „Zjistilo se, že klimatické podmínky prostor nejsou ideální a bylo zapotřebí najít nové, které by vyhovovaly uložení vzácných dřevěných skříní z poloviny 18. století. Barokní lékárnu čekal rozsáhlý restaurátorský zásah a následovalo náročné stěhování,“ vysvětluje situaci ředitel Muzea města Brna Zbyněk Šolc. „Nyní se ale dveře jedné z mála dochovaných lékáren z 18. století znovu otevírají. Muzeum města Brna ji vyhradilo důstojný a klimaticky odpovídající prostor v rámci stálé expozice Brno na Špilberku,“ dodává Zbyněk Šolc.
Barokní lékárna je pojmenování pro soubor lékárenského mobiliáře a vybavení lékárny původně z kláštera řádu sv. Alžběty na Červeném kopci na Starém Brně z doby jeho založení v polovině 18. století. „Hlavním posláním řádu byla péče o nemocné a potřebné, a především ženy. V toto poslání věřili bohatí mecenáši. Finanční dary pomohly nastartovat stavbu nového konventu a otevřela se i klášterní lékárna. Lékárnu měla vždy na starost jedna ze sester s patřičným vzděláním a zkušenostmi. Ostatní ji pomáhaly,“ přibližuje kurátor Tomáš Koch. Požadavky na měnící se medicínu i lékárenství se začaly ve stárnoucí klášterní lékárně ozývat v druhé polovině 19. století stále více. Starý inventář, obsahující i takové fantaskní preparáty jako prášek z mumie či roh jednorožce, nemohl plnit požadavky tehdy moderního provozu. Zároveň ale klášter žil především z darů a peníze na potřebnou modernizaci neměl. Pomocnou ruku podala rada města Brna. Nabídla uspořádat sbírku a následně odkoupit lékárenský mobiliář i s částí inventáře do sbírek rodícího se městského muzea.
Kromě výjimečného pohledu na dřevěný mobiliář z 18. století a pestrou řadu lékárenských nádob – stojatek, nabízí MuMB v expozici také speciální interaktivní program a kreativní prohlídky nejen pro děti, díky kterým se návštěvník dozví více o těch nejzajímavějších preparátech a substancích, které alžbětinky používaly k léčení. „Návštěvníci náhlednou pod pokličku tajů tehdejšího lékárenství. Po rozluštění nápisů na lékárenských stojatkách – prášek z mumie, jelení jazyk, roh jednorožce, račí očka – se budou cítit jako ve škole čar a kouzel,“ popisuje zajímavou vzdělávací linku v expozici vedoucí oddělení muzejní pedagogiky Markéta Brhlíková.
V rámci expozice se nezapomnělo ani na jinak často opomíjeného slavného brněnského rodáka Johana Georga Kamela, který na Filipínách založil první lékárnu otevřenou všem. Část expozice je věnovaná právě jemu.
Vstupné
Vstupenka platí na Okruh Muzeum, který zahrnuje sedm stálých expozic: Od hradu k pevnosti, Žalář národů, Brno na Špilberku, O nové Brno, Rakouská Morava, Moderna, Od moderny po současnost.